Data publikacji w serwisie: 19 maja 2022 r.

Fryderyk Chopin. Propozycje dla Europy.

prof. dr hab. Maciej Gołąb (Uniwersytet Wrocławski)

Zapraszamy na wykład do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu w ramach Roku Romantyzmu Polskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Emigrując do Paryża Fryderyk Chopin dał się poznać kulturalnej stolicy świata nie tylko jako wyrafinowany wirtuoz i reprezentant klasy Józefa Elsnera z warszawskiej Szkoły Głównej Muzyki, lecz przede wszystkim oryginalny twórca, który wyraziście włączył się w nurt życia muzycznego Paryża lat 30. i 40. XIX stulecia. Odrzucenie dziedzictwa muzycznego klasycyzmu zbiega się w twórczości Chopina nie tylko z początkowym akcesem na rzecz modnego stylu brillant, lecz przede wszystkim z jego propozycjami oryginalnego idiomu stylistycznego, profetycznych wizji techniczno-kompozytorskich i formalnych oraz głębszego pojmowania muzycznej sztuki narodowej.

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, Stary Rynek 45, sala im. M. Groblicza

20.05 (piątek), godz. 18.00